کودک و نوجوان

تاثیرات شیوه‌های انضباطی کودک و نوجوان پیچیده‌اند. این تاثیرات بدون در نظرگرفتن ویژگی‌های رفتاری کلی والدین و کودکان و استرس موجود در خانواده بسیار غیرقابل پیش بینی هستند. با وجود این ، ما می‌توانیم تعدادی رهنمودهای انضباطی کلی پیشنهاد کنیم که براساس آن والدین می‌توانند از انواع ارتباطاتی که تحقیقات انجام شده آنها را اشتباه می‌دانند اجتناب کنند. این رهنمودها در تمامی گروههای فرهنگی عملی هستند.

کودک و نوجوان

دور بودن از خانواده باعث ایجاد استرس در بچه‌ها می‌شود و نداشتن مهارت‌های لازم جهت ارتباط برقرار کردن با دیگران، این استرس را تشدید می‌کند. محققین دریافته‌اند که با یاد گرفتن مهارت‌ های اجتماعی جدید، میزان هورمون کورتیزول بچه‌ها کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر این، بچه‌هایی که با هم‌ سن‌ و سالان خود بهتر ارتباط برقرار می‌کنند، راحت‌تر دوست پیدا می‌کنند.

بچّه‌ها در دوره‌ی نوجوانی مانند آتش زیر خاکستر هستند؛ یعنی زود متغیّر می‌شوند و در رفتار آن‌ها ثبات وجود ندارد. شما با استفاده از مشاور با تجربه می توانید مشکلات دوران بلوغ در نوجوان تان را به راحتی حل کنید .

رشد مهارتهای اجتماعی

مهارت‌های اجتماعی چیزی نیست که فرزند شما یا داشته باشد یا نداشته باشد. این مهارت‌ها باید به طور مرتب با رشد کودک پرورش داده شوند. به دنبال لحظات مناسبی برای آموزش باشید تا بتوانید در کسب مهارت‌های بیشتر به او کمک کنید. برخی از مهارت‌های اجتماعی بسیار پیچیده هستند، مثل درک این که چطور وقتی یک بچه‌ی دیگر به آن‌ها زور می‌گوید، محکم باشند. در صورتی که فرزند شما در یادگیری مهارت‌ها بیشتر از کودکان دیگر مشکل داشت، با مشاور کودک صحبت کنید.

سخن آخر

ممکن است او برای رسیدن به سطح مناسب تنها به تلاش بیشتر و افزایش سن نیاز داشته باشد، ولی از سوی دیگر رشد نکردن مهارت‌های اجتماعی می‌تواند نشانه‌ی مشکلات دیگری هم باشد. شما با استفاده از مشاور کودک و نوجوان می توانند استرس در کودکان و نوجوانان ، کمبود اعتماد به نفس ، پرخاشگری ، انزوا طلبی ، کمبود روابط اجتماعی ، انواع اختلالات یادگیری و… را در فرزندان خود شناسایی کرده و در صدد بر طرف کردن مشکلات ناشی از این موارد با روشهای کاربردی و علمی باشید .