چگونه مسائل را حل کنیم

در زندگی روزمره، در محیط کار و یا در خانواده مسائل و مسئله‌های متفاوتی وجود دارد. همه افراد روزانه با مسائل متفاوتی روبه‌رو هستند. اما موضوع مهم این است که هر فردی چگونه با مسائل مختلف زندگی‌اش برخورد می‌کند و چگونه مسائل را حل کنیم .

مهارت حل مسئله مانند سایر مهارت‌های زندگی باید تقویت شود. برای اینکه در این مهارت قوی شویم، باید با رویکرد صحیح و مناسبی آن را تمرین کنیم. متأسفانه بسیاری از ما متوجه اشتباهاتی که در زمان حل مسئله مرتکب می‌شویم، نیستیم.

چگونه مسائل را حل کنیم

  • عذرخواهی کنید و عذرخواهی دیگران را بپذیرید

افرادی که قدرت و اعتماد به نفس کافی دارند، به محض اینکه به اشتباه خود پی می برند خاضعانه عذرخواهی کرده و سریع مسئله را پایان می دهند. عذرخواهی دلیل خردمندی است. عذرخواهی کردن همیشه باعث کوچک شدنتان نمی شود و نشان می دهد که شما صرفاً در پی اثبات خودتان نیستید بلکه وقتی حق روشن شد آن را می پذیرید هر چند علیه شما باشد.

شما هم عذرخواهی دیگران را بپذیرید و طرف مقابلتان را شرمسار نکنید. نه شما و نه آنکه عذرخواهی می کند هیچ یک کامل نیستید. پس اگر کسی شما را رنجاند و بعد پشیمان شد او را سرزنش نکنید. زمانی که نتوانید دیگران را ببخشید به دست خود آرامش را از خود سلب کرده اید.

  •  محرمانه نگهداشتن اختلافات

اختلاف خود با همسرتان را به جای دیگری نبرید. خصوصاً از انتقال آن به خانهٔ پدری خود یا خانوادهٔ همسر پرهیز کنید. همچنین هیچ گاه اختلاف خود را در حضور دیگران مطرح نکنید و از این طریق دخالت دیگران در زندگی خود را محدود سازید. البته باید در صورت نیاز با مشاوری امین و ترجیحاً غریبه مشورت کنید.

  •  واژهٔ طلاق را به کار نبرید

در اختلافات، تعبیر طلاق را به کار نبرید و قبح آن را بین خودتان نشکنید و حرمت زندگی مشترکتان را در کلام نگه دارید.

  • از حَکَم استفاده کنید

اگر اختلاف حاد شد و خودتان قادر به حل آن نشدید، باید حَکَمی از طرف خود و حکمی از طرف همسرتان برای حل و فصل دعوا انتخاب شوند تا در فضایی خارج از هیجانات شما دو نفر چاره جویی کنند. حَکَم فردی است که مورد اعتماد شماست و آشنایی و پختگی لازم را برای مسایل خانوادگی دارد و حرفش مورد پذیرش شما باشد.

مهارت های حل اختلاف خارج از خانواده

این مهارت ها اگر در جای خودش استفاده نشود می تواند آسیب زا باشد. در مورد مهارت حل اختلاف خارج از خانواده باید توجّه داشته باشید که:

  • در بعضی مواقع، عذرخواهی مکرر دیگران را بد عادت و پرتوقع می کند. برای اینکه چنین اتفاقی نیفتد، از کاری که موجب عذرخواهی زیاد می شود پرهیز کنید تا مجبور نشوید همیشه پیش قدم باشید.
  • ممکن است خطای دیگران آسیب جدی به زندگی شما بزند. گاهی لازم است اشتباهی از یک دوست را بهانه ای برای قطع یک « رابطهٔ مخرب » کنید. اینجا لازم نیست نشان دهید که عذرخواهی فرد مقابل را پذیرفته اید ولی از درون او را ببخشید تا خودتان به آرامش برسید.
  • اختلاف با خویشاوندان، نباید تحت هیچ شرایطی به قطع ارتباط با آنان منجر شود؛ زیرا صله رحم واجب است. البته صلهٔ رحم، به معنای احسان به اقوام است و در رفت و آمد خلاصه نمی شود. در صلهٔ رحم محدوده های حلال و حرام باید مراعات شود. مثلاً اقوامی که با شما نامحرم هستند، همچون نامحرم های غریبه محسوب می شوند و نباید به دلیل اینکه فلانی از اقوام است، به حریم های الهی بی اعتنایی شود.

سعی کردیم در این مقاله راه حل اختلاف را بیان کنیم اما در بعضی موارد اختلافات کاملا پیچیده و قدیمی می باشد که حل کردن آنها به آسانی امکان پذیر نیست . در اینگونه موارد باید از یک متخصص کمک بگیرید . مرکز مشاوره برتر با کادری مجرب آماده ارائه خدمات روانشناختی و مشاوره به عزیزان می باشد .