هدف چیست ؟

هدف چیست ؟ چرا باید هدف داشته باشیم ؟ هدف همان تصاویر خوبی ‌است که در ذهن، از خود و زندگی آینده خود ساخته‌ اید. هدف همان نتیجه ای ‌است که در اثر برنامه ریزی، تلاش و پشتکار شما به دست می ‌آید.

هدف چیست ؟

هدف خواسته دقیق و روشن و وضعیتی است که می ‌خواهید در آینده داشته باشید که مدام ذهن شما را برای رسیدن به آن درگیر خود می کند. هدف همان خواسته ای ‌است که می‌خواهید به آن برسید یعنی رسیدن به آن‌ چه می خواهید و می ‌توانید باشید.

هدف گذاری چیست؟

هدف گذاری پروسه‌ی تشخیص و شناسایی چیزهایی است که می‌خواهید انجام دهید یا بدست آورید و بعد از آن مشخص کردن اهداف کوتاه مدت و برنامه ریزی زمانی. برای مثال زمانی که تغییری در خرج و مخارجتان ایجاد می‌کنید، تا مقداری پول ذخیره کنید، یک هدف برای خود تعیین کرده‌اید و برای رسیدن به آن لازم است یک مقدار مشخص در هرماه تعیین کرده و آن مقدار را کنار بگذارید تابه هدف تعیین شده خود که پس انداز است برسید.

کاربرد هدف گذاری چیست؟

اینکه چیزی که در زندگی می‌خواهید را به یک هدف تعیین کنید، بهترین روش‌ برای دستیابی به آن است. چرا که شما با هدف گذاری در واقع تصمیم می‌گیرید در مسیر رسیدن به خواسته‌تان وارد عمل شوید. اهداف به شما جهت می‌دهند، شما را متمرکز و با انگیزه نگه می‌دارند و احتمال دست یابی به رویا‌ها و خواسته‌هایتان را افزایش می‌دهند. اهدافی که تعیین می‌کنید باید برای شما معنادار باشند. اهداف شما نباید کار‌هایی باشند که فکر می‌کنید «باید» انجام دهید. بهترین اهداف آن‌هایی هستند که با رسیدن به آن‌ها واقعا احساس خوبی به شما دست می‌دهد و واقعا برایتان اهمیت دارند.

چرا باید هدف داشته باشیم؟

این جهان هستی بدون هدف خلق نشده است. هر چیزی که در این جهان هستی وجود دارد برای کار و هدفی که برای آن معین شده خلق شده است. ما انسان ها هرکدام برای هدفی والا پا به این جهان هستی گذاشته ایم. ولی متاسفانه بیش از ۹۰ درصد از مردم فراموش کردن برای چی به این دنیا پا گذاشتن  و حتی نمی دانند چرا باید هدف داشته باشند.

علت نرسیدن به زندگی آرمانی چیست؟

خیلی از مردم تصویری از آنچه می خواهند در زندگی داشته باشند در ذهن خود دارند ولی متاسفانه این تصویر با واقعیت زندگی آنها خیلی متفاوت است به عبارت دیگر، چیزی آنها را از رسیدن به زندگی عالی که شایستگی اش را دارند منع می کند و مانعی سد راه رسیدن به زندگی ممتازشان وجود دارد. علت همه این سردرگمی ها نداشتن اهداف واضح و روشن در زندگی است. وقتی دقیقا و به وضوح نمیدانیم چه هدفی در زندگی داریم، جهان هستی هم نتایج مبهم و غیر دقیقی به ما نشان می دهد.

هدف چیست ؟

تاکنون ۸۰ میلیارد نفر به دنیا آمده اند و از دنیا رفته اند ولی تنها افراد محدودی نام نیک از خودشان بجا گذاشته اند و دنیا را جای بهتری برای زندگی کردند. درک کردند که چرا باید هدف داشته باشند، اکثر افراد جامعه هدفی برای زندگی ندارند. در یک مصاحبه ایی که انجام شد از افراد پرسیدند برای چی زندگی میکنید و چه دلیلی برای زندگی دارید. جواب هایی که داده شد تعجب برانگیز بود یا بهتره بگوییم تاسف برانگیز :

خانم ها اکثرا جواب دادن زندگی می کنم که ازدواج کنم و بچه دار بشم.

آقایان جواب می دادند کار کنیم و خرج زندگی را در بیاوریم ، فقط همین!!

بعید می دانم ما فقط برای این کارها پا به این کره خاکی گذاشته باشیم. این روزا اکثر مردم گله می کنند و اگر پای حرفاهای بشینید تقریبا حرفهای مشابهی می زنند مثلا میگویند: از روزمرگی خسته شدیم  از این تکرار و یکنواختی سال ها و روزها خسته شده ایم و… و این کاملا طبیعیی است وقتی هدفی در زندگی نداشته باشیم .

دلایل داشتن هدف :

اولا انسان دارای مکانیزم هدف جویی است. یعنی چه؟ برای توضیح این امر بیان کنم که انسان ذاتا موجودی هدف گذار است و در پس تمام کارهایی که روزانه انجام میدهد هدفی وجود دارد. حتی اگر خودمان هم ندانیم، وقتی تلفن را برمی داریم -به عنوان مثال- هدفمان تماس با فرد خاصی است.

و دوما این یک مکانیزم است. به چه معنا؟ در یک مکانیزم اگر شما ورودی مشخصی بدهید، طبیعتا خروجی های مشخصی خواهید گرفت. یعنی اگر در مکانیزم هدف جوی انسان ورودی های مشخصی وارد کنید، خروجی شما همواره رسیدن به هدفتان خواهد بود. اگر هدف بگذارید که به کره ماه بروید محقق خواهد شد و اگر هدف بگذارید که به خانه رفته و پای تلویزیون بنشینید هم، به این هدف خواهید رسید.

به قول آنتونی رابینز هدف اولین قدم هر کار است، با داشتن هدف آینده را اکنون خلق، می کنم.

هر زمانی که شروع کنیم به ایجاد تغییر در عادات روزانه، زندگی مان هم تغییر میکند و تجربیات جدیدی را کسب می کنیم. حالا که متوجه شدیم چرا باید هدف داشته باشیم، فقط باید نسبت به هدفمان متعهد باشیم و عمل و تمرین کنیم. وقتی متعهد باشیم به هدفمان برسیم تمام شرایط و آدم ها در رسیدن ما به هدفمان بسیج خواهند شد فقط کافیه بخواهیم. الان فکر کنید چه هدفی برای زندگیتان می خواهید انتخاب کنید.