مهارتهای زندگی چیست ؟

مهارتهای زندگی چیست ؟ منظور از مهارت های زندگی آن دسته از توانمندی های روانی اجتماعی هستند که به ما کمک می‌کنند با نیازها و چالش های زندگی روزمره بهتر کنار بیاییم و بتوانیم با آنها سازگار شویم. این مهارت ها، قرص و دارو نیستند که شما بخورید و یک شبه از عهدهٔ همه امور زندگی برآیید، بلکه فرایندی است که در طول زمان شکل می گیرد و به برنامه ریزی و همت خود شما و البته همراهی خانواده تان بستگی دارد.

شما صرفاً با خواندن درس مهارت های زندگی، نمی توانید آنها را به دست بیاورید؛ همان طور که با خواندن یک کتاب آموزش شناگری شناکردن را نمی‌آموزید. بنابراین تنها دانستن این مهارت ها کافی نیست بلکه باید با تمرین و تکرار، شاهد نتایج رضایت بخش آنها در زندگی خود باشید تا بتوانید زندگی مثبت و کارآمدی را در کنار دیگران تجربه کنید.

مهارتهای زندگی چیست ؟

البته یاد گرفتن مهارت ها به این معنا نیست که دیگر یک زندگی بدون اختلاف را تجربه خواهید کرد، چرا که در شیرین ترین زندگی ها هم اختلاف وجود دارد. نمی شود دو انسان در زیر یک سقف با هم زندگی کنند و در هیچ مسئله ای اختلاف نداشته باشند. مهم این است که اختلافات خودمان را چگونه حل و فصل کنیم. از قدیم گفته اند که «اختلاف زن و شوهر نمک زندگی است.»  البته باید مواظب بود زندگی خیلی شور نشود! این مهارت ها کمک می کند که اختلاف ها  را مدیریت کنیم تا مایهٔ تلخی زندگی نشود.

از طرف دیگر یکی از مهم ترین نتایج ازدواج تربیت خود است. اختلافات در زندگی مشترک ما را با نقاط ضعفمان آشنا می کند. در این حالت زن و شوهر با همکاری یکدیگر می توانند حواشی و بدی ها را از نفس خود دور کنند و هر کدام با آوردن دلایل منطقی همسر را مجاب کرده و باعث رشد فکری و اخلاقی او شود. در برخورد با اختلافات لازم است مهارت های خود را در زندگی تقویت کنید و بهتر است این مهارت ها را قبل از تشکیل خانواده تمرین و کسب نمایید.

در صورت نداشتن مهارتهای زندگی :
  • بسیاری از افراد در برقراری یک ارتباط مؤثر دچار مشکل می شوند و اکثر ارتباطات آنها به دعوا، گریز و یا سازش اجباری ختم می شود.
  • فشارهای روحی بیش از حد و غیرمنطقی، لطمات فراوانی به موقعیت های خانوادگی و شغلی این افراد می زند و باعث می‌شود عملکردشان بسیار کمتر از توانایی های بالقوه آنها ظاهر شود.

به عنوان نمونه، خودمان گاهی با موقعیت هایی مواجه شده ایم که منجر به بروز عصبانیت در ما شده اند؛ ولی ما، به دلیل آگاه نبودن به روش های کنترل خشم و مدیریت صحیح آن، فشارهای روحی فراوانی را متحمل شده ایم.  نمونهٔ دیگر اینکه بسیاری از ما «مهارت نه گفتن »نداریم و علی رغم تمایلات درونی خودمان، درخواست های دیگران را می پذیریم؛ در همین حال از درون احساس نارضایتی می کنیم و بعداً هم به شدت پشیمان می شویم.

لازمه مهارتهای زندگی 

اینها همه ناشی از این است که مهارت های لازم برای یک زندگی شیرین را نداریم؛ مهارت هایی که بعضی از آنها برای حل اختلافات بسیار مؤثر است و بعضی دیگر نیز زمینه ای ایجاد می کند که اختلافات کمتری به وجود آید. همراهان گرامی در صورتی که تمایل به یادگیری مهارتهای زندگی دارند می توانند با مرکز مشاوره برتر تماس بگیرند .