مدیتیشن چیست و چگونه انجام میشود؟

مدیتیشن چیست و چگونه انجام میشود؟ مدیتیشن به معنای تمرکز کردن در بدن می باشد که شخص می تواند به آرامی توجه را به درون خود ببرد تا به آرامش جسمی و روحی برسد و باعث میشود به یک فرد جدید و متفاوت و بهتر تبدیل بشوید .

مدیتیشن چیست و چگونه انجام میشود؟

در این جا آگاهی بسیار سخت خواهد شد پس سعی نکنید که افکار و احساسات خود را خاموش کنید . یادگیری بسیار سخت می باشد مانند هر مهارت دیگری که قبلا آن را بلد نبودید و به مرور زمان و با انجام تمرین آن را یاد گرفتید و اگر مشاوری داشته باشید این کار آسان تر نیز خواهد بود . این تمرکز می تواند بر اساس صدا ، عبارت ، دعا ، تصویر ، آگاهی از خویشتن ، نحوه تنفس ، شئ و …. صورت بگیرد . هدف  از این کار باعث آگاهی از زمان حال، رسیدن به آرامش و کاهش استرس است و موجب ارتقای شخصی و رشد روحانی و معنوی می شود.

انواع مدیتیشن :

مدیتیشن ذهنی معروفترین مدیتیشن شناخته شده است این مدیتیشن که عنوان مدیتیشن جسمانی نیز می‌باشد به معنای واقعی ،اجازه میدهد تا در ذهن فقط روی یک چیز خاص تمرکز کرد .

مدیتیشن چاکرام ، مدیتیشن مهربانی، مدیتیشن چی کونگ، مدیتیشن ذن ،مدیتیشن با خیره نگاه کردن، مدیتیشن آرامش تدریجی، مدیتیشن کندالینی، مدیتیشن transcendental ، مدیتیشن چشم سوم.

 چگونه مدیتیشن کنیم ؟

افراد در انجام مدیتیشن نیازمند سه چیز میباشند یک صبر دو حوصله سه پشتکار و در صورتی که این سه تا را نداشته باشند با نتیجه خوبی روبرو نخواهند شد و اگر تمرین ها را درست و با دقت انجام ندهند به آن آرامشی که مورد نظرشان می باشد نمیرسند و دچار اضطراب و استرس خواهند شد. اگر در هنگام تمرین های مدیتیشن دچار مشکلاتی مانند : درد ، نفس نفس زدن ، خستگی یا درد شدید و ….شده اید ، بدون نگرانی تمرین ها و گفته ها را رها نکنید و به مشاور خود مراجعه کنید .

در مدیتیشن گاهی ممکن است خاطرات کودکی خود را که فراموش شده است به یادآورید خاطراتی که خوش نمی باشد مانند : آزار و اذیت در دوران کودکی که شما از به یاد آوردن آنها دچار سختی فراوان میشویم اما شما نباید بگذارید این فکرها و مشکلات شما را از هدف اصلی دور کند .

نمونه های تمرین مدیتیشن
  • تصویر سازی ذهنی
  • مدیتیشن متحرک
  • مدیتیشن آرامش بخش هدایت شونده
فواید مدیتیشن چیست ؟

خود آگاهی، کمک در کاهش درد. کاهش کم حافظگی. کنترل اضطراب. بهبود  خواب، ایجاد مهربانی، کمک به درمان اعتیاد. بهبود سلامت عاطفی، شما را شاد تر میکند ،کاهش در فشار خون.