راه‌های داشتن اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس نوعی دیدگاه و احساس بوده که نسبت به مهارت ها و توانایی های خود دارید ، در نتیجه به خود اعتماد داشته و توانایی اداره زندگی خود را دارید . راه‌های داشتن اعتماد به نفس چیست؟ اعتماد به نفس این امکان را به شما می بخشد که در مورد نقاط مثبت و ضعف آگاه بوده و حس مثبتی به خود داشته باشید.

افراد دارای اعتماد به نفس از خواسته های خود باخبر بوده و در نتیجه اهداف مشخصی دارند ، آن ها با اقتدار با دیگران رفتار می کنند و همچنین انتقادات و نظرات دیگران را نیز می پذیرند . می توان گفت داشتن اعتماد به نفس یکی از مهارت های زندگی فرد نیز می باشد .

راه‌های داشتن اعتماد به نفس چیست؟

  1.  احساسات خود را بیان کنید
  2.  تمرکز فکر
  3. مرز ها را نگه دارید
  4. بردباری
  5.  احراز شایستگی در عمل
  6.  خود را دوست داشته باشید
  7.  تقویت اراده
  8.  ایجاد یک برنامه زندگی
  9.  ثبت و یاد آوری نقاط درخشان
  10.  ارتباط با خدا
چند نوع اعتماد به نفس داریم؟

اگر فکر می کنید اعتماد به نفس دسته بندی خاصی دارد کاملا درست فکر کرده اید. اعتماد به نفس را به این شکل که در هر شرایطی بگوییم اعتماد به نفسم پایین است یا بالاست در نظر نمی گیریم زیرا به صورت کلی بیان کرده ایم شاید شخصی بگوید خوب من در محل کارم اعتماد به نفس دارم اما در روابط
اعتماد به نفس ندارم و شاید عکس این موضوع صادق باشد. اعتماد به نفس را می توانیم به صورت زیر بیان کنیم تا به صورت دسته بندی باشد و راحت تر بتوانیم روی آن کار کنیم :
من زمانی که می خواهم (کار… را می خواهم انجام دهم) اعتماد به نفس ندارم.
من زمانی که می خواهم (در جمع صحبت کنم) اعتماد به نفس ندارم.

اعتماد به نفس بیش از حد چیست؟

اغلب اوقات اعتماد به نفس بیش از حد در واقع نوعی تکبر، غرور و گستاخی است. افرادی که اعتماد به نفس بیش از حدی دارند به درجه ای از خودباوری رسیده اند که احساس می کنند به کمک هیچ کسی نیاز ندارند و فکر می کنند تنها کسانی که مفید هستند و توانایی کافی دارند خودشان هستند. از آنجایی که واقعیت با تفکرات ذهنی این افراد بسیار متفاوت است، معمولا افراد با اعتماد به نفس بیش از حد از خود راضی و غیر منطقی به نظر می رسند و با مشکلات زیادی مواجه می شوند.