در آینده می‌خواهید چه کاره شوید ؟

در آینده می‌خواهید چه کاره شوید ؟ این سؤال یک کلیشه‌ی تکرارشونده در سال‌های کودکی همه‌ی ما بوده است. پاسخ کودکان به این سؤال، تا حد زیادی تحت تأثیر شغل والدین و داستان‌های شنیده‌ شده و مشاغلی است که با آن‌ها ارتباط بهتری گرفته‌اند و مواردی از این ‌قبیل؛ اما ورود به دوره‌های بالاتر تحصیلی، جلوه‌ای جدید به نگاه دانش‌آموزان به آینده می‌بخشد. تصویر خیالی از شغل آینده حذف نمی‌شود؛ اما وضوح بهتری می‌یابد.

فکرکردن به پاسخ این سؤال قدیمی چند مزیت بزرگ در برنامه‌ریزی‌های فردی و تحصیلی برای ساختن آینده‌ی بهتر دارد و هدف این نوشتار نیز بیان این مزیت‌هاست. دو پیش‌فرض مهم در این مقطع از زندگی نباید فراموش شود: اول آن‌که انتخاب هر هدفی، مجموعه‌ای از تصمیمات و برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌های اجرایی را با خود به همراه دارد. دوم آن‌که با توجه به گستره‌ی عظیمی از زمان و استعداد که در اختیار نوجوانان است، تبدیل هر هدفی به دستاورد واقعی، امکان‌پذیر است.

در آینده می‌خواهید چه کاره شوید ؟

برنامه‌ریزی برای آینده کاره آسانی نیست که بتوان به راحتی انجام داد. سرنوشت شما بستگی به آنچه انتخاب می‌کنید دارد و این امر نیاز به زمان، بصیرت و توجه به توصیه‌های مهم و ارزشمند دیگران دارد. مطمئناً هر شخصی در وجود خود خصوصیات منحصربه‌فردی دارد که این خصوصیات می‌تواند کار را برای او آسان‌تر کند. در اینجا مسئولیت مهم ما این است که چگونه بتوانیم این خصوصیات را کشف کرده و از نقاط مشترک آن‌ها برای رسیدن به شغل مورد علاقه‌ی خود استفاده کنیم.

آینده‌ی شما با شناخت خودتان آغاز می‌شود اگر به این مرحله رسیده‌اید که قصد دارید بدانید چه کسی هستید و می‌خواهید چه آینده‌ای داشته باشید باید به این ۱۰ سؤال پاسخ دهید.

۱۰ سوال برای شغل آینده 

۱- در انجام چه فعالیت‌های بهتر هستید؟

به گذشته‌ی خود فکر کنید در گذشته چه فعالیت‌هایی را به نحو احسن به اتمام رسانده‌اید و توانسته‌اید موفق شوید و اگر برایتان یادآوری این نکات سخت است از دوستان و آشنایان و خانواده‌ی خود کمک بگیرید. از آن‌ها این سؤال را بپرسید.

من چه کارهایی را خوب انجام داده‌ام؟ شاید در ابتدا از سؤال شما تعجب کنند اما ممکن است برای شما جواب‌های جالبی به دست آید.

۲- چه چیزی شما را به چالش می‌کشد؟

مواردی که ممکن است شما را به چالش بکشد، فرصت‌هایی برای پیشرفت و حرکت شما به سمت اهداف خود است. چالش‌های خود را بشناسید و از آن‌ها به ‌عنوان فرصت‌ها و زمینه‌هایی برای مطالعه و تحقیق بیشتر پیرامون پی بردن به علایق خود استفاده کنید. این چالش‌ها می‌تواند شما را با خودتان و علایق تان بیشتر آشنا سازد.

۳- دوست دارید برای تفریح چه کاری انجام دهید؟

به فعالیت‌ها و کارهایی که از انجام آن‌ها لذت می‌برید فکر کنید و آن‌ها را پیدا کنید. به نقاط مشترک علایق توجه کنید، چراکه این نکات مشترک همان نقاط ضعف و قدرت شما هستند و شما می‌توانید در بهتر شناختن علایق و استعدادهای خود از آن‌ها بهره ببرید.

۴- چه افرادی را در زندگی خود تحسین می‌کنید؟

افرادی که شما آن‌ها را تحسین می‌کنید چه افراد مشهور، چه شخصیت‌های تاریخی و چه افرادی که شما شخصاً آن‌ها را می‌شناسید، می‌توانند چیزهای مهمی را برای شما تعریف کنند. اینکه شما چه کسی هستید  و به چه چیزهایی ارزش می‌دهید. تصور کنید چه ارزش‌ها و خصوصیاتی باعث شده‌اند شما آن‌ها را دوست داشته باشید و مورد تحسین قرار دهید و آیا این خصوصیات ارزش به دست آوردن دارند و آیا شما نیز دوست دارید به این خصوصیات برسید؟!

۵- چیزی است که همیشه می‌خواستید آن را امتحان کنید؟

دلایل خود را برای این کار در نظر بگیرید و اینکه چرا تا به امروز این کار را انجام نداده‌اید. آیا انجام آن کار را هیجان‌انگیز می‌دانید؟ یا دوست ندارید آن را انجام دهید و از انجام آن منصرف شده‌اید؟

۶- چه موفقیتی باعث افتخار شما شده است؟

این سؤال به معنای دریافت یک جایزه‌ی خاص یا یک افتخار بزرگ نیست، حتی می‌تواند یک کمک کوچک برای شخصی باشد که شما آن را انجام داده‌اید و به خود افتخار کرده‌اید. پاسخ به این سؤال می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید چه چیزهایی در زندگی برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است.

۷- موضوعات مورد علاقه‌ی شما چیست؟

خود را محدود به موضوعاتی نکنید که برای شما مهم نیست، یا از آن موضوعات لذت نمی‌برید. شما باید برنامه‌ای دقیق داشته باشید تا از وقت و زمان خود به نحو احسن استفاده کنید. وقت و تلاش خود را پیرامون موضوعاتی صرف کنید که برای شما مهم و باارزش است و عمر خود را تباه نکنید. به این سؤالات پاسخ قطعی دهید که آیا درس، موضوع و زمینه‌هایی که در حال حاضر در مورد آن‌ها کسب مهارت می‌کنید مورد علاقه‌ی شماست؟!

۸-در اوقات فراغت خود درباره‌ی چه موضوعاتی مطالعه می‌کنید؟

کتاب‌هایی که مطالعه می‌کنید، روزنامه‌ها، اخبار و هر آنچه در وب‌سایت‌ها به دنبال آن‌ها هستید علایق شما را نشان می‌دهد، پس بهتر است آن‌ها را جدی بگیرید و از این راه به شناخت علایق و چیزهایی که نسبت به آن‌ها کنجکاوی دارید استفاده کنید.

۹- اگر یک روز در شغل موردعلاقه‌تان بودید چه کار می‌کردید؟

تصور کنید در شغل مورد علاقه‌ی خود هستید: چه چیزی در این شغل برای شما جذاب است و از انجام چه چیزی لذت می‌برید؟ چه چیزی را تغییر می‌دهید تا این شغل را برای شما جذاب‌تر کند؟ قرار گرفتن در شغل مورد علاقه‌ی خود حتی به‌عنوان یک رؤیا و تصور می‌تواند برای شما در مورد شغلی که دوست دارید اطلاعات مفیدی ارائه دهد.

۱۰- شما به‌عنوان یک کودک، وقتی بزرگ شدید، چه کاره می‌خواهید شوید؟

شاید برای شما خنده‌دار به نظر بیاید که برای خود یادآوری کنید در کودکی به چه چیزی علاقه داشتید و می‌خواستید چه کاره شوید؛ اما مطمئن باشید به یاد آوردن آن ممکن است به شما نشان دهد که چه چیزهایی همیشه برای شما مهم بوده است.

در آینده می‌خواهید چه کاره شوید ؟

خودتان را محدود به ده سؤال بالا نکنید. شاید شما برای شناخت آنچه به آن علاقه دارید به سؤالات بیشتری نیاز پیدا خواهید کرد. کاری که به آن علاقه دارید چیست؟ از فکر کردن به چه فعالیت‌هایی لذت می‌برید؟ هنگامی که در زندگی دچار مشکل می‌شوید و می‌خواهید آن را حل کنید از چه روش‌هایی استفاده می‌کنید؟ چه خصوصیات منحصربه‌ فردی دارید که حتی دوستان و آشنایان شما نیز از آن‌ها باخبرند؟