تأثیرات چشم و هم چشمی

تأثیرات چشم و هم چشمی چیست؟ در این قسمت سعی می کنیم چند تأثیر مهم و اساسی رو با هم بررسی کنیم که اگر ما رقابت ناسالمی رو داشته
باشیم چه تاثیرهای رو دریافت می کنیم .

تأثیرات چشم و هم چشمی

هر کدام رو به اختصار توضیح خواهیم داد تا شما بیشتر از این موضوع آگاه شوید :

۱- خودمون رو باور نداریم

هر چقدر برای خود باوریمون وقت بزاریم میتونیم حرکت کنیم و خروجی مناسبی رو بگیریم حالا با چشم و هم چشمی ما یک حس بی ارزشی و بیهوده بودن رو در زندگیمون به وجود بیاریم اونوقت دقیقاً ما به خودمون و حسهای منفی میبازیم. و این دقیقاً نقطه ای هست که ما خودباوریمون رو از دست میدیم. شاید اینقدری این موضوع مهم هست که ما همیشه سعی می کنیم به اون اشاره کنیم که باور مثبت و شناخت باور یکی از مهمترین اصول موفقیت در جهان است و شما وقتی این روند رو یاد بگیرید به راحتی خواسته هاتون رو بدست میارید همین که با رقابت به این نتیجه برسیم که ما نتونستیم به جایی برسیم خودمون رو ضعیف میدونیم و این میتونه کافی باشه برای اینکه دیگه خودمون رو باور نداشته باشیم.

۲- آرامش رو از ما خواهد گرفت

عمیقترین خواسته انسان آرامش هست اینکه در زندگی آرامش رو داشته باشه و در کنار آرامش به دنبال تجربه احساسهای مختلف مثل هیجان، اشتیاق و … باشه پس اولویت خواسته انسان آرامش هست و این در حالیه که ما چشم و هم چشمی در موارد خیلی زیادی آرامش رو از خودمون دور می کنیم.

یه لحظه به این موضوع فکر کنید من یک فردی هستم که رو به روی شما قرار می گیریم همیشه و نداشته های شما رو مدام برای شما می شمارم و به شما یادآوری می کنم شما چه احساس دارید؟ آیا میتونید آرامش رو تجربه کنید؟ در چشم و هم چشمی هر فردی دقیقاً در حال انجام این کار است پس ما با درک این موضوع میتونیم اون قسمتی از آرامشمون رو که به واسطه چشم و هم چشمی از خودمون گرفتیم رو پس بگیریم.

۳- در روابط ما تأثیر منفی خواهد داشت

رقابت میتونه در هر جنبه ای اتفاق بیفته اما متاسفانه میتونه همیشه یک تأثیری در روابط ما داشته باشه چون اگر در جنبه مالی حسدوزی داشته باشیم رابطه ما هم درگیر خواهد بود، اگر در جنبه خانوادگی و کاری چشم و هم چشمی داشته باشیم رابطه ما باز هم درگیر خواهد بود درواقع میخوام بگم روابط ما در حسدورزی بیشتر شبیه یک قربانی هست که همواره مورد حمله قرار خواهد گرفت و به سراغ تخریب اون خواهیم رفت خیلی ساده می تونید این موضوع رو در روابطی که هم سری در اون هست ببنید. میخوام یک نکته مهم رو با شما در میون بزارم در تمام این موضوعات مسئله ای که ریشه ای هست چشم و هم چشمی است پس اگر بتونیم اون رو کنار بزاریم اونوقت میتونیم این تاثیرهای منفی رو از زندگیمون حذف کنیم.

۴- کمبود اعتماد به نفس و یک راهکار اساسی

یکی از بزرگترین دلایلی که چشم و هم چشمی برای ما به وجود میاره ناشی از کمبود اعتماد  به نفس است که فردی که حسدورزی رو دنبال میکنه به دلیل کمبود اعتماد به نفس در زندگی هست که این رفتارها رو از خودش بروز میده یکی از بزرگترین ضعفهای شخصیتی هر انسانی عدم عزت نفس و اعتماد به نفس است که در تموم جوانب زندگی از جنبه مالی و ذهنی و روحی و جسمی و … دامن ما رو میگیره.