انواع استرس چیست؟

انواع استرس چیست؟ از دید روانشناسی انواع استرس به چگونگی ایجاد استرس و علائم آن بستگی دارد. اما روانشناسان بر روی تفاوت انواع استرس اتفاق نظر ندارند. دانستن انواع استرس در زندگی باعث می شود افراد بتوانند راحت تر از راه های کاهش استرس استفاده کنند.

انواع استرس چیست؟

۱- استرس فیزیکی یکی از انواع استرس مزمن است

یکی از رایج ترین انواع استرس در زندگی، استرس فیزیکی است. این استرس به فعالیت های فیزیکی و اتفاقاتی که باعث احساس ناراحتی بدن انسان می شود، مربوط می باشد یک مثال خوب برای این نوع استرس، سفر کردن است. سفر کردن اغلب می تواند باعث ایجاد فشاری بر روی بدن شود که پس از مدتی، خوابیدن و کار کردن را برای شما دشوار می کند.

استرس فیزیکی همچنین شامل استرسی که از خواب زیاد، خواب کم، کار کردن سرپایی طولانی مدت و غیره متساعد می شود نیز می باشد. اگر شما مدت زیادی را صرف گشت و گذار با فرزندان تان، بازی در پارک و یا معطل شدن در فرودگاه و کلنجار رفتن با تاخیر هواپیما می کنید، احتمالا دچار استرس فیزیکی خواهید شد. پس نتیجه این نوع از انواع استرس مزمن به فعالیت های فیزیکی و جسمانی شما مربوط است.

۲- استرس احساسی از انواع استرس روانی است

از میان همه انواع اختلالات استرس، استرس احساسی از همه رایج تر است و به آن انواع استرس روانی هم گفته می شود!

این نوع از انواع استرس معمولا پس از:

  • ترک یک رابطه احساسی و یا طلاق
  • از دست دادن عشق زندگی
  • مشاجره و بحث با همسر
  • مسائلی که باعث احساس افسردگی و تشویش می شود
  • فوت یکی از عزیزان

استرس احساسی معمولا خود را به شکل انواع اختلال افسردگی هم نشان می دهد. فردی که دچار استرس احساسی شده است ممکن است دچار تغییر در وزن و وضعیت خوابش شود و احساس تنهایی و کج خلقی کند. انواع استرس احساسی گاهی با کار کردن مداوم و طولانی مدت نیز ایجاد می شود.

۳- استرس آسیب زا که از بدترین انواع اختلالات استرس است

هنگامی که سخن از انواع استرس به میان می آید، بسیاری از مردم استرس آسیب زا را در نظر نمی گیرند. استرس آسیب زا نوعی استرس است که به دلیل برخی انواع آسیب ها در فرد ایجاد می شود و درد شدیدی را به همراه دارد و حتی باعث مرگ نیز می شود. این نوع استرس اغلب به دلیل اتفاقات و آسیب های فیزیکی ایجاد می شود.

برای مثال:

هنگامی که فرد قصد دارد تحت یک عمل جراحی قرار بگیرد، تا زمانی که بهبودی کاملش را بدست نیاورد، بدنش دچار استرس می شود. تصادفات رانندگی، جراحت و سوختگی و حتی ذات الریه می تواند باعث ایجاد استرس آسیب زا شود. انواع اختلالات استرس بسیار خطرناک هستند و در گروه های سنی متفاوتی نیز بروز می کنند. در این موارد برای درمان استرس، فرد مبتلا می بایست از جلسه مشاوره استرس و اضطراب آنلاین یا حضوری نزد روانشناس باتجربه استفاده نماید.

۴- استرس حاد و استرس مزمن از انواع اختلالات استرس هستند

علاوه بر تنوع انواع استرس در روانشناسی، روانشناسان بین استرس حاد و استرس مزمن نیز تفاوت قائل می شوند. بر اساس گزارش بنیاد روانشناسی آمریکا: استرس مزمن شامل انواع مختلفی از استرس می شود که زندگی روزانه انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و سال ها و دهه ها در یک فرد باقی می ماند.

استرس حاد نیز یکی دیگر از انواع استرس روانی است. استرس حاد فقط در یک مدت زمان محدود ایجاد شده که دلیل آن نیز فاکتورها و عوامل زیست محیطی می باشند. این استرس شامل احساسی است که پس از مشاجره و بحث با فرزندان، داشتن یک جلسه ی مهم و غیره در شما ایجاد می شود، می باشد.

همچنین بنیاد روانشناسی آمریکا (APA)نیز نوع دیگری از استرس را کشف کرده است و نام آن را استرس حاد مقطعی گذاشته است. این نوع استرس ها در حقیقت تشویش های شدید مقطعی یک فرد می باشند. یادتان باشد استرس باعث ایجاد ناراحتی در بدن انسان می شود. این ناراحتی باعث می شود تا افراد احساس بیماری و خستگی کنند که این احساسات گاهی باعث فکر کردن به خودکشی نیز می شود.

۵- استرس پنهان؛ از انواع استرس در زندگی

استرس پنهان یکی از انواع استرس در جوامع پیشرفته می باشد. در این استرس پنهان مسائلی بر ضمیر افراد تاثیر می گذارد و بدون آنکه خود بدانند درگیر آن هستند. راه غلبه بر استرس پنهان سخت و دشوار است چرا که معمولا افراد نمی دانند درگیر آن هستند. روانشناسان می توانند به شما کمک کنند تا در مورد انواع استرس بیشتر بدانید. به شما کمک می کنند تا بتوانید استرس تان را کنترل کرده و در جهت بهبود آن در خانه و محیط کار، مکانیزم هایی را بکار بگیرید.

۶- استرس مثبت از بهترین انواع استرس در روانشناسی است

وجود استرس مثبت در زندگی ما لازم است اما یادتان باشد نباید همیشگی باشد و یا مقدار آن از حد بگذرد چون می تواند آسیب های زیادی به روان وارد کند.