اختلال دو قطبی

افسردگی مانیک شامل دوره های شیدایی یا هیپومانیا (جایی که فرد  احساس می کند بسیار خوشحال است) همراه با علائم افسردگی است. افسردگی مانیک نامی قدیمی برای اختلال دو قطبی است.

 اختلال دو قطبی

برای اینکه اختلال دو قطبی در فرد تشخیص داده شود، باید یک قسمت از شیدایی را تجربه کند که هفت روز طول بکشد. ممکن است که حالت افسردگی را قبل یا بعد از قسمت شیدایی تجربه کند. چرخه ی حالات افسردگی و مانیک باید به شکل مستمر ادامه داشته باشد.

حالت افسردگی علائمی مانند افسردگی عمده را دارد.

علائم اختلال دو قطبی :

  • انرژی بالا
  • کاهش خواب
  • تحریک پذیری
  • هجوم سریع افکار و گفتار
  • خود بزرگ بینی
  • افزایش اعتماد به نفس
  • رفتار غیرمعمول ، ریسک پذیر و خود مخرب
  • احساس سرخوشی

در موارد شدید ، اختلال می توانند توهم را همراه داشته باشد. هیپومانیا نوعی شیدایی شدید است.

انواع اختلال دو قطبی

معمولاً اختلال دوقطبی به زیردسته‌های زیر طبقه‌بندی می‌شود: مقایسه اختلال دوقطبی نوع یک، اختلال دوقطبی نوع دو و اختلال خلق ادواری

اختلال دوقطبی نوع اول

اختلال دوقطبی نوع اول تجربه حداقل یک دوره شیدایی و دوره‌های شیدایی کامل. وجود دوره افسردگی شدید بسیار نادر و یا کم می‌باشد و یا دوره نیمه‌ شیدایی برای تشخیص بیماری الزامی نیست اما گاهی اوقات زیر نظر قرار گرفته می‌شوند.

اختلال دوقطبی نوع دوم

اختلال دوقطبی نوع دوم عدم وجود دوره شیدایی کامل، وجود حداقل یک دوره نیمه‌شیدایی کامل (دوره ای که ضعیف تر از شیدایی می‌باشد) و تجربه دوره افسردگی اساسی با دوام حداقل دو هفته.

اختلال خلق ادواری (سیکلوتایمی)

اختلال خلق ادواری یا سیکلوتایمی دوره‌های نیمه-شیدایی همراه با دوره‌هایی از افسردگی که به اندازه افسردگی اساسی نباشند.

اختلال دوقطبی پیش رونده یا تناوب سریع

بیشتر افرادی که دارای اختلال دوقطبی تشخیص داده می‌شوند، دارای تعداد دوره، به متوسط ۰٫۴ تا ۰٫۷ در سال، با طول سه تا شش ماه هستند. تناوب سریع به افرادی اطلاق می‌شود که بیشتر از سه دوره در سال را تجربه می‌کنند. بخش قابل توجهی از بیماران دوقطبی شامل این عنوان می‌شوند. در برخی منابع عناوین تناوب بسیار سریع و تناوب به شدت سریع یا تناوب بسیار بسیار سریع تعریف شده‌اند. یک تعریف از تناوب بسیار بسیار سریع، تغییر خلق در طول بازه ۲۴ تا ۴۸ ساعت است.